5 argumentów za jedzeniem gruszek
Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że owoce to bardzo ważny składniki diety. Są zdrowe, niskokaloryczne a jednocześnie słodkie i smaczne. W dodatku ich wybór jest naprawdę duży, wiele osób korzysta z tego, że w obecnych czasach dostępne są owoce cytrusowe, nawet te najbardziej egzotyczne. Mimo to nie można zapominać o owocach, które rosną w Polsce, dzięki czemu nie muszą poprzebywać długiej drogi z odległych krajów. Jest to bardzo istotne ponieważ, aby owoce zachowały swoją świeżość przez czas podróży muszą być odpowiednio zabezpieczone, często z użyciem środków chemicznych. Dlatego właśnie warto sięgać po nasze rodzime owoce, w tym gruszki, którym poświęcimy ten wpis. Przedstawimy 5 powodów, dla których warto jeść akurat te owoce.
Są lekkostrawne i wspomagają trawienie
Gruszki to doskonały owoce dla osób z wrażliwym żołądkiem. Składają się głównie z wody, dlatego krótko zalegają w żołądku i go nie obciążają. Starte gruszki mogą być podawane nawet dzieciom po 6 miesiącu życia. Owoce te są wskazane dla osób zmagających się z zaparciami, ponieważ doskonale pobudzają trawienie. Szczególnie polecane w takich przypadkach są miękkie, dojrzałe gruszki. Natomiast odmiany, które zawierają dużo garbników pomagają przy biegunkach. Takie gatunki można rozpoznać po tym, że są cierpkie i mało soczyste.
Idealne dla osób, które dbają o linie
Gruszka to pyszny i słodki owoc, mimo to zawiera tylko 57 kcal w 100 gramach, natomiast przeciętnej wielkości gruszka pozbawiona skórki i ogryzka waży około 140 gram. Nietrudno policzyć, że kaloryczność gruszki jest naprawdę nieduża. Ponadto owoc ten zawiera sporo pektyn – rozpuszczalnego błonnika pokarmowego, który pod wpływem wody zwiększa swoją objętość i na długi czas wypełnia żołądek, dając uczucie sytości. W związku z tym po gruszki koniecznie trzeba sięgać podczas odchudzania – słodkie odmiany mogą być świetną alternatywą dla niezdrowych słodyczy.
Pobudzają umysł do pracy
Gruszka zawiera bor, który jest pierwiastkiem mającym pozytywny wpływ na działanie mózgu człowieka. Pozwala zwiększyć koncentrację i poprawia pamięć, dlatego pomaga on osobom, które pracują umysłowo. W związku z tym pakietowe skrzynki owoców do biur z gruszkami będą idealnym wsparciem dla pracowników. Ponadto bor ten ma również inne właściwości, np. wpływa na prawidłowy metabolizm wapnia, fosforu oraz witaminy D. Dzięki niemu te mikroelementy osiągają właściwy poziom, a witaminy lepiej się wchłaniają. W ten sposób poprawia się gospodarka wapniowa, a więc maleje ryzyko chorób układu kostnego. Dlatego gruszki powinny znaleźć się w diecie osób zmagających się z osteoporozą.
Zapobiegają rozwojowi nadciśnienia
W gruszkach zawarta jest duża ilość potasu, którego właściwości pozwalają na obniżanie ciśnienia krwi. Dzieje się tak, dlatego że ten pierwiastek zapobiega zlepianiu się płytek krwi, co ogranicza tworzenie skrzepów. Zwiększa się drożność naczyń krwionośnych, a dzięki temu ciśnienie spada. Pierwiastek ten korzystnie wpływa także na funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego.
Wspomagają prawidłowe funkcjonowanie tarczycy
Niewiele owoców zawiera jod, jednak gruszki należą do nieliczonych źródeł tego pierwiastka. Z powodu niedoboru jodu może dojść do powiększenia tarczycy oraz zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia innych chorób tego organu. Jod jest konieczny do produkowania hormonów tarczycy: tyroksyny i trijodotyroniny. Niedobór jodu u kobiet w ciąży może przyczynić się do powstania nieodwracalnych wad rozwojowych płodu, dlatego warto zadbać o dostarczanie sobie tego minerału wraz z pokarmem.