Porady

fruittogo

Zastosowanie owoców w gastronomii

fruittogo

Zgodnie z Piramidą Żywieniową, owoce powinny stanowić postawę naszej codziennej diety. Ze względu na walory smakowe znajdują jednak także szerokie zastosowanie w gastronomii, ciesząc kubki smakowe osób korzystających z ofert restauracyjnych. Jakie mogą mieć wówczas zastosowanie?

Owoce jako podstawa wypieków

Bazą pysznych wypieków, ciast i deserów bardzo często są świeże i sezonowe owoce. Nie tylko sprawiają, że słodkości stają się smaczniejsze, ale również dodają im walorów wizualnych. Wynika to z faktu, że sezonowymi owocami można dekorować dania i to na wiele finezyjnych sposobów. Wówczas stanowią piękną ozdobę rozbudzającą apetyt gości.

Słodkie dania główne

Menu restauracyjne właściwie nie może obyć się bez dań głównych tworzonych na bazie owoców. Oczywiście rodzaj tego typu potraw będzie różnił się w zależności od kuchni, przy czym większość Polaków wprost uwielbia takie smaki.

Naleśniki z owocami z puszystą i naturalną bitą śmietaną?

Pierogi z truskawkami oblane słodkim kremem?

A może racuchy z rodzimymi jabłkami?

Takie potrawy można spotkać nie tylko na polskich stołach, ale często właśnie w menu restauracji specjalizujących się w prostych, polskich potrawach.

Owoce w roli drugoplanowej

Owoce często pełnią też w daniach rolę drugoplanową, jako kontrast dodający potrawom aromatu. Doskonałym przykładem może być sałatka na bazie warzyw, z dodatkiem owoców morza oraz – a jakże – zwykłych owoców.

Często używa się ich również do przygotowania sosu słodko-kwaśnego lub słodko-ostrego. Wówczas królować będą bardziej egzotyczne gatunki, takie jak mango oraz ananas.

Z owoców bardzo często przygotowuje się również różnego rodzaju farsze. Kaczka faszerowana z dodatkiem jabłek? A może gęś pieczona z gruszkami? Jak widać kombinacji jest wiele, a jednym ograniczeniem jest finezja kucharza restauracji oraz chęć do eksperymentowania z nowymi smakami.

Żadna dobra restauracja nie może obyć się bez świeżych i wysokiej jakości owoców. Jeśli i Ty szukasz dostawcy takich produktów, koniecznie się z nami skontaktuj i wybierz ofertę dla swojej firmy.