Porady

fruittogo

Fakty i mity na temat świeżych owoców

fruittogo

Owoce są doskonałym źródłem witamin, a ich spożywanie przynosi wiele korzyści dla organizmu. Jednak na temat jedzenia świeżych owoców krąży wiele mitów. Które z nich są prawdziwe? Sprawdźcie poniższy artykuł.

Owoce tuczą

Pierwszym powszechnie panującym twierdzeniem, jakie spotyka się na temat świeżych owoców, jest to, że tuczą. Jak jest naprawdę? Owoce faktycznie zawierają dużo węglowodanów, szczególnie cukrów, jednak są to naturalne składniki, które same w sobie nie wywołują otyłości. Trzeba mieć świadomość, że przyrost wagi następuje wtedy, kiedy do organizmu regularnie dostarcza się nadwyżki kaloryczne. Dodatni bilans energetyczny sprawia, że człowiek nie wykorzystuje wszystkich przyjętych kalorii, przez co zaczynają się odkładać. Nie ma to znaczenia, czy pochodzą one ze świeżych owoców, czy innych produktów. Kluczowa jest ilość. Zatem o ile jej pilnujecie, wszystko jest w porządku. Jeśli obawiacie się nadmiaru cukru w diecie, zrezygnujcie z bananów, mandarynek, śliwek i jagód, natomiast postawcie na awokado, rabarbar, maliny, truskawki oraz jeżyny.

Cytrusy są doskonałym źródłem witaminy C

Wiele osób uważa cytrynę za doskonałe źródło witaminy C. W rzeczywistości jednak to nie cytrusy wśród owoców są najlepszym jej nośnikiem. Jeśli chcecie uzupełnić niedobory, lepiej sięgnijcie po aronię, porzeczki, truskawki czy dziką różę. Cytrusy faktycznie dostarczają witaminy C, natomiast nie są jej najlepszym źródłem.

Mniej dojrzałe owoce mają mniej cukru

To prawda. Podczas dojrzewania zachodzą w owocach procesy biochemiczne, które powodują rozkład skrobi na cukry proste. To dlatego najsłodsze owoce to te spożywane w sezonie, kiedy są w pełni dojrzałe i soczyste. Wtedy też smakują najlepiej. Jeśli chcecie zminimalizować ilość dostarczanego cukru w diecie, mniej rozwinięte okazy będą dobrym pomysłem. Pamiętajcie jednak, że są one trudniej rozkładane przez organizm, stąd osoby, które mają problemy z trawieniem, powinny ich unikać.

Jeśli szukacie sprawdzonego dostawcy świeżych owoców do Waszego biura lub domu, zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami. Chętnie pomogą wybrać najlepszą opcję i zaproponują najkorzystniejszą cenowo ofertę.